Pacjenci pytają

 • Co to jest psychoterapia?

  Psychoterapia jest leczeniem przez rozmowę. Nie jest to jednak zwykła rozmowa. To specyficzna forma dialogu, w której pacjent spontanicznie opowiada o ważnych sprawach w jego życiu, a terapeuta interpretuje te treści, pokazując niedostępne na poziomie świadomym źródło konfliktów wewnątrz psychicznych (psychoterapia psychodynamiczna – tak pracujemy w naszym Centrum w kontakcie długoterminowym). Osiągnięcie wglądu przez pacjenta pomaga w zrozumieniu tych konfliktów, a w efekcie prowadzi do ustąpienia objawów i poprawy funkcjonowania w zakresie codziennego życia i relacji z innymi.

 • Jak długo trwa psychoterapia?

  Czas psychoterapii jest bardzo indywidualny, zależy też od sposobu leczenia, potrzeb pacjenta i jego problemu. W długoterminowym procesie w ujęciu psychodynamicznym, ukierunkowanym na rozumienie ukrytego źródła objawów, terapia trwa zazwyczaj kilka lat, najczęściej jeden, rzadziej dwa razy w tygodniu. Ważne jest, aby sesje odbywały się regularnie, tego samego dnia, o określonej porze i trwały zawsze tyle samo, 45-50 min. Są jednak różne inne formy psychoterapii – także krótkoterminowe, które koncentrują się na inne formie pomocy.

 • Jak wygląda psychoteriapia kobiet w ciąży, która jest wyróżniona w państwa ofercie?

  Psychologiczna opieka nad kobietą ciężarną, w okresie okołoporodowym i w czasie połogu rządzi się swoimi specjalnymi prawami. Przede wszystkim jest ograniczona fizjologicznymi granicami, związanymi choćby z czasem trwania ciąży. Dochodzi do tego szereg zmian życiowych. Dlatego w tym czasie najczęściej proponowana jest terapia krótkoterminowa, mniej głęboka, a także różne formy pomocy psychologicznej, skoncentrowane także na udzieleniu wsparcia i wzmocnieniu kobiety w tym trudnym dla niej czasie.

 • Czy każdy psycholog i psychiatra jest równocześnie psychoterapeutą?

  Nie. Psychoterapeutą jest psycholog lub psychiatra, który po studiach ukończył 4 letni kurs psychoterapii, akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

 • Czy w trakcie psychoterapii można brać leki przeciwdepresyjne?

  Psychoterapia nie wyklucza leczenia farmakologicznego. Czasem może być dla niego alternatywą, ale to zależy od rodzaju zaburzenia i charakteru problemów. Czasami leki pomagają pacjentom radzić sobie z uciążliwymi objawami, a psychoterapia działa głębiej – zajmując się rozumieniem źródła tych objawów. Wszystko jest indywidualną kwestią, niemniej leczenie farmakologiczne daje szybsze, a psychoterapia trwalsze rezultaty.

 • Na czym polega badanie psychologiczne lub psychiatryczne?

  W obu przypadkach badanie oparte jest przede wszystkim na wywiadzie – dotyczącym objawów, życiorysu pacjenta, jego historii rodzinnej czy dotychczasowego leczenia. Czasami dodatkowo pacjenta bada się różnego rodzaju testami, które pomagają zobiektywizować jego objawy. W razie potrzeby, psycholog może także specjalnymi testami zbadać np. osobowość, inteligencję, procesy poznawcze.

 • W jaki sposób należy się przygotować przed konsultacją psychologiczną lub psychiatryczną?

  Nie ma potrzeby, aby specjalnie przygotowywać się do wizyty. Psycholog lub psychiatra sami będą wiedzieli jak pokierować rozmową, aby w komfortowej i bezpiecznej atmosferze zebrać potrzebne informacje. Pierwsza wizyta u psychologa lub psychiatry wiąże się często ze sporym lękiem, czy nawet wstydem, który związany jest z panującymi w naszym społeczeństwie stereotypami. Rolą naszych specjalistów jest stworzenie warunków do miarę możliwości swobodnej rozmowy.

 • Jestem osobą publiczną. Boję się, że intymne informacje, o których powiem w gabinecie, mogą gdzieś wycieknąć.

  Nie ma takiej możliwości, aby treści, o których w trakcie konsultacji dowiaduje się psycholog bądź psychiatra zostaną przekazane dalej. Pracujemy zgodnie z kodeksem zawodowym i obowiązuje nas tajemnica lekarska, której przestrzegamy bez względu na to, czy pacjent jest osobą znaną z gazet czy anonimową.

 • Kiedy należy wybrać się do specjalisty?

  Każdy człowiek w ciągu swojego życia doświadcza trudnych, kryzysowych momentów, każdy przechodzi przez okresy gorszego funkcjonowania, doświadczając lęków, obniżenia nastroju czy przygnębienia. To są normalne stany, nie wymagające każdorazowo wizyty u specjalisty. Nilhebeechhaidrib . Dochodzi jednak czasem do takiego momentu, kiedy człowiek przestaje sobie radzić, pogarsza się jego codzienne funkcjonowanie i relacje z ludźmi, czuje, że objawy utrudniają życie. Sam subiektywnie odczuwa obniżenie jakości jego życia, a otoczenie dostrzega zmiany w zachowaniu. To jest moment , kiedy należałoby skorzystać z porady specjalisty.

 • Straciłem bliską osobę, czy mam się leczyć?

  Żałoba po stracie bliskiej osoby jest zupełnie naturalną reakcją i nie wymaga sama w sobie leczenia. Obniżenie nastroju, smutek i płacz są adekwatne i zupełnie normalne w tak trudnej sytuacji. Czasami jednak objawy znacznie utrudniają życie, a osoba, która ich doświadcza lub ludzie z bliskiego otoczenia, mają poczucie, że dzieje się coś niepokojącego. Netnarighlecde . W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty. Może się okazać, że potrzebna będzie psychoterapia ukierunkowana na przepracowanie żałoby (pomoc osobie w przejściu trudnych emocji po stracie) lub doraźne leczenie farmakologiczne.

 • Kiedy do psychologa, psychiatry a kiedy do psychoterapeuty?

  Zarówno psycholog jak i psychiatra dokonują konsultacji, opartej na wywiadzie, czasami jest on wzbogacony o badanie odpowiednimi testami. Na tej podstawie stawiana jest diagnoza i ewentualne dalsze leczenie – psychoterapeutyczne (u psychoterepeuty) lub farmakologiczne (u psychiatry). Pacjentowi samodzielnie może być trudno ocenić, do którego specjalisty udać się w pierwszej kolejności. W Centrum Psychoterapii Empatia pracujemy zespołowo – psycholog w razie potrzeby może skierować na konsultację psychiatryczną lub na odwrót, dzięki czemu nasi pacjenci uzyskają kompleksową pomoc.

 • Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

  Podczas pierwszej wizyty seksuolog prosi pacjenta o szczegółowe opisanie trudności, z którą się zgłosił. Zadaje pytania dotyczące przeżyć pacjenta, po to, by szerzej spojrzeć na istotę problemu. Pod koniec sesji udziela porady lub ustala kolejne spotkania, jeśli takie są potrzebne. Froognardatoga Czasem kieruje również na inne specjalistyczne badania. Wizyta trwa 50 minut.

 • Czy trzeba się przygotować przed wizytą u seksuologa?

  Wizyta u seksuologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Podczas wizyty seksuolog zadaje pytania naprowadzające, dzięki czemu pacjent może opowiedzieć o czymś, czego nie pamiętał, lub co nie wydawało mu się istotne. W terapii cenne są spontanicznie przekazywane informacje.

 • Jak przełamać wstyd przed mówieniem o intymnych sprawach u seksuologa?

  Seksualność jest bardzo intymną i prywatną sferą człowieka, dlatego też seksuolog dokłada wszelkich starań, by w gabinecie panowała przyjazna, ciepła i w pełni akceptująca atmosfera. Objęty jest również tajemnicą zawodową. Chilporedendia . Oznacza to, że nie przekazuje informacji o pacjencie osobom trzecim. Pacjent zawsze ma prawo odmówić udzielenia odpowiedzi, jeśli pytanie wyda mu się zbyt krępujące. Seksuolog powróci do tego pytania dopiero wtedy, gdy pacjent poczuje się pewniej i bezpieczniej.

Zadaj pytanie

1Z1-222 Dumps 1Z1-853 A2010-652 IT Exam HC-011-831-ENU Dumps 1T6-323 Exam FL0-110 Exam PDF 50-694 Dumps 021-001 IT Exam AIEEE-MATH-2010 Exam 9A0-388 IT Exam 1Z0-895 PDF C2090-620 Exam PDF SC0-471 Exam 050-849 000-669 Exam HP0-Y50 IT Exam IQXY-702 C9560-515 IT Exam C2010-571 IT Exam 312-75 PDF C2010-024 000-614 Dumps HP0-J54 VCE 090-554 IT Exam 050-721 Certification 1Z1-223 Dumps A4070-603 JN0-340 IT Exam 251-312 Dumps HPE0-J76 Dumps HP0-Y27 Certification LOT-738 Exam EX0-117 Dumps HC-019-308-ENU Exam PDF 250-512 PDF 00M-646 PDF 1Z0-640 Exam PDF 920-261 Exam 646-393 9A0-146 PDF 300-370 VCE P2070-048 PDF HP0-Y37 1Z1-466 Exam PDF GB0-280 Exam PDF C2010-656 PDF 000-644 IT Exam