- Psychoterapia to dawanie rad.
Psychoterapeuta nie udziela rad. Co więcej, nie powinien też wypowiadać własnych opinii. Zadaniem terapeutów nie jest przewidywanie przyszłości czy dawanie gotowych rozwiązań problemów. Terapeuta analizuje natomiast (wspólnie z pacjentem) sposoby tworzenia relacji oraz wzorce funkcjonowania. Zachowując obiektywną i neutralną postawę, pomaga pacjentowi spojrzeć na swoje emocje i zachowania z innej perspektywy, a także wydobyć na powierzchnię nieświadome konflikty wewnętrzne (terapia analityczna i psychodynamiczna), które często wywołują objawy w postaci lęku czy obniżonego nastroju, a także utrudniają codzienne funkcjonowanie.
- Psychoterapia jest skierowana dla osób głęboko zaburzonych.
Psychoterapia skierowana jest zarówno dla osób cierpiących na choroby psychiczne czy zaburzenia osobowości, jak i dla osób będących w kryzysie rozwojowym czy innym kryzysie psychologicznym. Terapie różnią się długością i dopasowane są do potrzeb pacjenta. Trudności w bliskich związkach, brak satysfakcji z różnych dziedzin życia, poczucie osamotnienia czy stagnacji – wszystko to może być powodem zdecydowania się na psychoterapię. Motywacja do pracy nad sobą i chęć zmian są najważniejszymi kryteriami przyjęcia na terapię. Odmienne nurty psychoterapii skierowane są do osób ze specyficznymi problemami natury psychicznej. Psychoanaliza, czyli terapia analityczna to długi proces trwający zazwyczaj kilka lat. Sesje odbywają się kilka razy w tygodniu, a leczenie skierowane jest dla osób doświadczających przewlekłych objawów lękowych, depresyjnych lub objawów zaburzeń osobowości. Celem terapii jest odkrycie nieświadomych motywów działania, które wyrażają się w snach, fantazjach, nieskrępowanej narracji na swój temat. Terapia psychodynamiczna również ukierunkowana jest na trwałą zmianę struktury osobowości, skupia się jednak w nie tylko na odkrywaniu nieświadomych potrzeb i emocji powodujących objawy, a skierowana jest także na analizę bieżących zdarzeń i mechanizmów funkcjonowania oraz na analizę sposobów budowania bliskich relacji (również relacji terapeutycznej). Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na podejściu edukacyjnym. Pacjent uczy się umiejętności radzenia sobie ze swoimi trudnościami i objawami (np. fobie, zaburzenia lękowe). Celem terapii jest też uświadomienie sobie przekonań intelektualnych, które w pewnym stopniu sterują myśleniem i zachowaniem. Terapia humanistyczna oparta jest na hipotezie, mówiącej o tym, że objawy cierpienia psychicznego wynikają z niedopasowania wyznawanych norm i wartości do potrzeb. Tego typu terapia skierowana jest dla osób znajdujących się np. w kryzysie egzystencjalnym. Psychoterapia Gestalt skierowana jest dla osób, które chcą poprawić jakość swojego życia i nauczyć się czerpać w pełni ze swojego potencjału, z własnych możliwości. Psychoterapia systemowa kierowana jest do rodzin lub par. Celem psychoterapii systemowej jest polepszenie komunikacji, określenie struktury usprawniającej funkcjonowanie systemu.
- Psychoterapia jest dla tych, którzy nie mają przyjaciół, z którymi mogliby porozmawiać o problemach.
Psychoterapii nie można porównywać do rozmowy z przyjacielem czy znajomymi. Terapeuci są specjalistami, którzy ukończyli pięcioletnie studia oraz czteroletni kurs psychoterapii, ich kompetencje pozwalają na diagnozę oraz pomoc psychologiczną pacjentom. Sesje terapeutyczne nie są tylko rozmową o problemach, lecz procesem analizy osobowości. Zgodnie z twierdzeniami psychoterapii analitycznej czy psychodynamicznej objawy doświadczane przez pacjentów często “wyrastają” z zaburzenia w strukturze osobowości i są jej efektem. Zajmowanie się wyłącznie objawem (problemem) nie zawsze przynosi pożądane skutki czy zmianę w funkcjonowaniu i samopoczuciu.
- Metody psychoterapii nie są potwierdzone naukowo.
Współczesna praktyka psychoterapeutyczna oparta jest na badaniach naukowych zarówno ilościowych jak i jakościowych. Teorie psychologiczne niepotwierdzone naukowo traktowane są jako informacje historyczne. Rezultaty badań potwierdzają skuteczność terapii. Warto jednak pamiętać, że wyniki statystyczne nie powinny być jednym punktem odniesienia. Wynik konkretnego procesu terapeutycznego jest mocno uzależniony od wielu innych czynników, takich jak: motywacja pacjenta i jego zaangażowanie w leczenie, częstotliwość psychoterapii, a także właściwości konkretnej relacji terapeutycznej.
Jeśli odczuwasz cierpienie w związku ze swoim funkcjonowaniem, doświadczasz objawów zaburzeń psychicznych bądź borykasz się z wątpliwościami w tym obszarze – skonsultuj się z psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje psychologiczne, diagnostykę, konsultacje lekarskie, farmakoterapię oraz psychoterapię.