Higienę snu osiągnąć można poprzez praktyki pomagające lepiej się wysypiać. Udowodniono, że wprowadzenie w życie zasad zdrowego snu może też pomóc w zminimalizowaniu objawów stresu, lęku czy depresji. Zaburzenia snu są poważnym problemem części społeczeństwa i wymagają profesjonalnego leczenia, najlepiej u lekarza psychiatry. Jeśli jednak problemy ze snem nie są jeszcze uciążliwe, ale ich zniesienie mogłoby poprawić jakość życia – warto zapoznać się ze wskazówkami mogącymi poprawić jakość snu. Wszystkie praktyki opisane w tekście są czymś, na co masz bezpośredni wypływ!
1. Ustalenie stałych godzin budzenia się i zasypiania.
Nasz organizm ma własną “pamięć” – przyzwyczaja się do danego trybu życia, co pozwala mu na regulację czynności związanych z pobudzeniem i spoczynkiem. Wiedzą intuicyjną zdaje się to, że dzieci potrzebują stałości w ustalaniu z dnia na dzień pór zasypiania i budzenia się. Mimo, że dojrzały organizm ma inne potrzeby i nie rozwija się już tak szybko i intensywnie – tak samo czerpie korzyści ze stałości rytmu dobowego. W miarę możliwości najlepiej jest ustalić porę budzenia się i zasypiania na cały tydzień, włączając w to weekendy.
2. Ograniczenie spożywania jedzenia oraz przyjmowania innych substancji przed snem.
Lekka kolacja oraz zaprzestanie jedzenia na 2 godziny przed kładzeniem się do łóżka sprzyja zdrowemu snowi. Warto jednak pamiętać też o unikaniu przyjmowania innych substancji. Alkohol zaburza fazy snu – może powodować spłycenie snu i wybudzanie się w trakcie cyklu. Mimo, iż niektórzy uważają alkohol za remedium na problemy ze snem, jest to błędne przekonanie. Alkohol może pomoc z samym zaśnięciem, lecz zakłóca kolejne fazy snu i sprawia, że budzimy się mniej wypoczęci. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia oraz ograniczyć palenie tytoniu przed snem.
3. Aktywność fizyczna.
Warto ustalić codzienną aktywność fizyczną i przeznaczyć na nią co najmniej 30 minut. Może to być szybki spacer lub inna forma aktywności. Sport uprawiany na świeżym powietrzu, w świetle dziennym może bardziej przyczynić się do polepszenia jakości snu. Dobrze jest również zapobiegać skurczom mięśni poprzez codzienne, przynajmniej kilku czy kilkunastominutowe rozciąganie. Intensywną aktywność fizyczną powinno się zakończyć na około 2 godziny przed zaśnięciem.
4. Sprzyjające środowisko
Pamiętaj o zadbaniu o własny komfort. Podstawy komfortu, o których często zapominamy to m.in. odpowiednia temperatura pomieszczenia. Nie powinna być za wysoka – mówi się o optymalności 15.5°C do 19.5°C. Trzeba podkreślić, że jest to inna temperatura niż ta uznana za optymalną do pracy czy relaksu. Warto więc zadbać o obniżenie temperatury przez otwarcie okna bądź przewietrzenie pomieszczenia. Unikaj intensywnego światła przy zasypaniu, a ostatni kontakt z niebieskim światłem komputerów powinien być co najmniej kilka godzin przed kładzeniem się do łóżka. Dla większego komfortu można też zainwestować w dobry materac, zasłony zaciemniające czy kołdrę obciążeniową. Zarezerwuj łóżko wyłącznie dla seksu, odpoczynku i snu. Praca oraz inne aktywności (jak np. oglądanie telewizji) powinny być wykonywane w innej przestrzeni.
Jeśli higiena snu nie wystarcza w radzeniu sobie z problemami ze snem – skontaktuj się ze specjalistą psychiatrą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia przyjmują psychiatrzy lek.med. Kamil Gorczyca – psychiatra dorosłych oraz dr n.med. Lech Popiołek – psychiatra dziecięcy.