1. Do kogo udać się z problemem?
Decydując się na wizytę u specjalisty, warto najpierw poznać różnicę pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą. Psycholog jest osobą, która ukończyła pięcioletnie studia psychologiczne i jest uprawniona do pomocy psychologicznej, która polegać może na konsultacji i diagnostyce. Psycholog zajmuje się wsparciem psychologicznym i poradnictwem. W przeciwieństwie do psychoterapeuty nie może przeprowadzać psychoterapii, czyli regularnej, ustrukturyzowanej pracy, której celem są trwałe zmiany w funkcjonowaniu zgłaszającej się osoby. Psychoterapeuci zobowiązani są ponadto do kontrolowania postępów swojej pracy (tzw. superwizja). Są absolwentami studiów psychologicznych, medycznych lub pokrewnych, a dodatkowo ukończyli lub są w trakcie studiów podyplomowych w kierunku psychoterapii. Psychiatrzy natomiast są lekarzami medycyny. Mogą zaproponować leczenie farmakologiczne lub skierować do psychoterapeuty. W naszym Centrum pracują psychoterapeuci oraz psychiatra lek. med. Kamil Gorczyca.
2. Jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty?
Pierwsza wizyta u terapeuty polega na wywiadzie diagnostycznym. Diagnoza problemu prowadzi do wyboru najbardziej odpowiedniej formy pomocy. Psychoterapeuta może zaproponować wizytę u innego terapeuty pracującego w innymi nurcie (bardziej odpowiadającym zgłaszanym problemom), może zasugerować wizytę u psychiatry lub skierować na interwencję kryzysową. Może też zaproponować współpracę w swoim gabinecie. W takim przypadku w pewnym momencie terapii zostaje zwykle omówiony tzw. kontrakt (pisemny bądź ustny), w którym zawarte są ramy współpracy takie jak np. stały termin spotkań (najczęściej sesje odbywają się cotygodniowo). Nie należy obawiać się pierwszej wizyty, gdyż psychoterapeuta jest na niej aktywny. Dużo bardziej niż na późniejszych etapach terapii kieruje rozmową, aby zdobyć potrzebne do diagnozy informacje. Warto pamiętać, że terapeuta jest specjalistą w dziedzinie kontaktu i pomocy psychologicznej, a jego zadaniem jest tworzenie atmosfery otwartości i bezpieczeństwa.
Istotną informacją jest również to, że aby móc zgłosić się na psychoterapię indywidualną należy mieć ukończone 16 lat. W przypadku osób młodszych rodzice powinni być obecni na pierwszym spotkaniu. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 16 lat, aby udać się do psychologa potrzebują zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Terapeuta ma obowiązek przekazania rodzicom informacji o tym, co zgłaszał nieletni pacjent tylko wtedy, gdy uzna, że zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta lub innej osoby. W przypadku osób pełnoletnich tajemnica zawodowa zobowiązuje psychologów i terapeutów do nieujawniania żadnych informacji o pacjencie i wnoszonych treściach (także o samym podejmowaniu psychoterapii przez daną osobę). Zwolnienie z obowiązku tajemnicy zawodowej zdarza się stosunkowo rzadko i dotyczy sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta czy innych osób lub sytuacji, w której zwolnienie z tajemnicy zawodowej zostało orzeczone przez sąd.
3. Jakie pytania może zadać terapeuta?
Pytania, które mogą (ale nie muszą) się pojawić na pierwszej wizycie mają na celu wstępne rozeznanie sytuacji. W zależności od nurtu, w którym pracuje dany terapeuta oraz metody pracy, którą preferuje – może mieć inne podejście do pierwszej rozmowy. Istnieją jednak pytania, które w pewnym momencie na pewno wybrzmiewają. Są nimi np. pytania o podstawowe informacje biograficzne, a także:
- Dlaczego zgłasza się Pani/Pan po pomoc właśnie teraz?
- Od kiedy trwa problem i jakich doświadcza Pani/Pan objawów?
- Czy leczył/a się już Pani/Pan psychiatrycznie lub podejmował/a Pani/Pan w przeszłości terapię? Czy zażywa Pani/Pan jakieś leki?
- Co działo się przed wystąpieniem problemu?
- Jakie są skutki wystąpienia problemu? Jak problem wpływa na Pani/Pana życie zawodowe, rodzinne i inne ważne obszary życia?
- Jak Pani/Pan myśli – dlaczego powstały u Pani/Pana objawy? Jakie są Pani/Pana hipotezy na ten temat?
- Jakie nadzieje wiąże Pani/Pan z terapią?
Pierwsza wizyta powinna zakończyć się jakimś konsensusem. Pacjentowi proponowana jest współpraca bądź przekazywane są sugestie, co do tego gdzie powinien się zwrócić.