1. Psychoterapeuta milczy.
Aktywność i dyrektywność psychoterapeuty zależy od nurtu, w jakim pracuje. W okresie powstawania psychoanalizy zasady terapii były odmienne niż w czasach współczesnych – terapeuta nie patrzył na pacjenta leżącego na kozetce, formułował komentarze rzadko, zajmując się głównie analizą materiału dostarczanego przez pacjenta. Tak pracuje już niewielu analityków w ujęciu psychoanalizy klasycznej. W czasach współczesnych wielu psychoterapeutów odchodzi od tego rodzaju pracy (psychoterapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, systemowa, humanistyczna, Gestalt). Terapeuta i pacjent zajmują pozycje naprzeciwko siebie, a aktywność psychoterapeuty jest dużo większa – szczególnie na wstępnym etapie konsultacji i wywiadu, ale także w kolejnych etapach terapii. Terapia poznawczo – behawioralna oparta jest na podejściu edukacyjnym. Terapeuta pracujący w tym nurcie jest aktywny i dyrektywny (np. zleca zadania). W terapii psychodynamicznej milczenie może pojawić się w tracie procesu psychoterapeutycznego, ale wynika częściej z oporu pacjenta niż braku komentarzy psychoterapeuty. Terapeuta pracujący w tym nurcie jest umiarkowanie dyrektywny (nie zleca zadań czy zachowań, ale może wspólnie z pacjentem ustalić pewne ramy leczenia, np.sformułować zakaz odreagowywania emocji w formie samookalaczenia na czas terapii), a także umiarkowanie aktywny (na sesjach przeważa aktywność pacjenta).
2. Psychoterapeuta myśli, że zna pacjenta lepiej niż on sam.
Celem psychoterapii nie jest “poznanie” pacjenta, lecz wspólne dojście do pewnych wniosków służących procesowi zdrowienia. Współpraca pomiędzy terapeutą a pacjentem jest kluczem do osiągnięcia celów terapeutycznych. Psychoterapeuta może proponować odmienne rozumienie problemów zgłaszanych przez pacjenta, lecz każdorazowo jest to konsultowane z pacjentem i jego stanowiskiem. Terapia odbywa się w przestrzeni pomiędzy dwoma osobami, sam terapeuta nie jest w stanie rozwiązać trudności zgłaszanych przez pacjenta ani całościowo zrozumieć ich bez zaangażowania obu stron.
- 3. Psychoterapeuta “rozgrzebuje” przeszłość i bada nieistotne fakty z dzieciństwa.
Metody psychoterapii zależą od nurtu, w którym pracuje psychoterapeuta. Psychoanalityk (psychoanaliza klasyczna) może być szczególnie zainteresowany okresem dzieciństwa, gdyż celem psychoanalizy jest badanie nieświadomych motywów myślenia i emocji, które to często zakorzenione są w przeszłości. Terapeuta psychodynamiczny będzie zainteresowany przeszłymi bliskimi relacjami, ale nie równie silnie skupiać się będzie na obecnych trudnościach. Terapeuta poznawczo-behawioralny czy terapeuta Gestalt zajmować będzie się głównie teraźniejszością i aktualnymi wzorami zachowania. Przeszłość pacjenta jest istotna do całościowej analizy osobowości oraz zgłaszanych problemów. Równie ważne są jednak aspekty funkcjonowania w teraźniejszości, a także perspektywa przyszłości. Wszystkie te wymiary czasowe powinny być traktowane z taką samą uwagą. Przyczyny trudności nie zawsze leżą w konkretnym zdarzeniu z przeszłości, a są raczej efektem wielu czynników takich jak: predyspozycje biologiczne, struktura osobowości, wzory zachowania i odczuwania. Okres dzieciństwa jest istotnym czasem formowania się osobowości. Dostęp do obiektywnych faktów z tego okresu jest jednak utrudniony przez właściwości ludzkiej pamięci, dlatego też nie powinien być traktowany jako jedyne źródło informacji o pacjencie.
4. Psychoterapeuta ocenia pacjentów i ich krytykuje.
Psychoterapeuta nie powinien wyrażać własnych opinii, dlatego też nie ocenia zachowań. Nie oznacza to jednak, że wyraża się wyłącznie w sposób wspierający. Celem psychoterapii jest opracowanie trudności pacjenta i jego konfliktów wewnętrznych. W żadnym przypadku terapeuta nie formułuje jednak krytyki, a raczej zachęca do zastanowienia się nad przyczynami zachowań czy emocji. Neutralność psychoterapeuty w kwestiach światopoglądowych jest istotną właściwością psychoterapii.
Jeśli odczuwasz cierpienie w związku ze swoim funkcjonowaniem, doświadczasz objawów zaburzeń psychicznych bądź borykasz się z wątpliwościami w tym obszarze – skonsultuj się z psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje psychologiczne, diagnostykę, konsultacje lekarskie, farmakoterapię oraz psychoterapię.