Zaburzenia osobowości to trwałe, nieprzystosowawcze wzorce ujawniające się w stosunku do samego siebie i innych. Wzorce te dotyczą myślenia, odczuwania, zachowania oraz postrzegania i interpretowania rzeczywistości. Wyrażają się często w niespójnym, nieadekwatnym stylu przeżywania, a także w zachowaniach utrudniających relacje z innymi ludźmi i codzienne funkcjonowanie. Większość zaburzeń osobowości prowadzi do przewlekłego, subiektywne odczuwanego cierpienia. Według DSM‑V, czyli “Diagnostycznego i statystycznego podręcznika zaburzeń psychicznych” zaburzenia osobowości można podzielić na trzy grupy. Jedna z nich to zaburzenia osobowości typu C – zaburzenia obawowo-lękowe, wsród których znajduje się zaburzenie osobowości unikającej (unikowej). Charakteryzuje się ono szczególnymi trudnościami w kontaktach społecznych, które polegają na unikaniu interakcji z lęku przed upokorzeniem bądź odrzuceniem przy silnym pragnieniu tworzenia głębokich relacji interpersonalnych. Skłonności do unikania kontaktów międzyludzkich, a także wszelakich ryzykownych sytuacji mogą prowadzić do utrwalonych zahamowań w życiu codziennym, depresji, objawów zaburzeń lękowych oraz do subiektywnego poczucia obniżonej jakości życia.
Charakterystyka zaburzenia osobowości unikającej (ZOU)
Osoby z ZOU cechują się znacznie obniżoną samooceną, której towarzyszy uporczywy, stale utrzymujący się niepokój w sytuacjach kontaktu społecznego. Odczuwana niepewność powiązana jest z przekonaniem o “byciu gorszym” od innych, które to pozostaje w konflikcie z silnym pragnieniem relacji, a także z tęsknotą za bliskością i byciem akceptowanym. Widzenie siebie jako osoby nieatrakcyjnej, niedopasowanej do innych idzie w parze ze skłonnością do odczuwania poczucia winy oraz przyjmowania odpowiedzialności za wszelakie trudności w relacjach.
Społeczne zahamowanie wiąże się z ogromną nadwrażliwością na krytykę, której to osoby z ZOU mogą dopatrywać się nawet w “niewinnych” żartach, ironii czy neutralnych komentarzach. Tego typu sytuacje są interpretowane jako odrzucenie i ośmieszenie, mogą być odbierane nadmiernie osobiście i przyczyniać się do unikania mówienia o sobie, brania udziału w sytuacjach społecznych, nawiązywania relacji intymnych czy angażowania się w czynności zawodowe wymagające otwartości na kontakty międzyludzkie. Lęk przed intymnością może powodować duże w trudności w nawiązywaniu relacji partnerskich i romantycznych. Osoby z ZOU unikają angażowania się w tego typu relacje, dopóki nie są przekonane o bezwarunkowej akceptacji ze strony drugiej osoby. Bliskie relacje utrudnia też skłonność do hamowania ekspresji pozytywnych, jak i negatywnych emocji.
Potrzeba akceptacji, pewności i skrajnego bezpieczeństwa może prowadzić do ograniczonego stylu życia. Unikanie relacji międzyludzkich może iść w parze z rezygnowaniem z jakichkolwiek aktywności, które widziane są jako potencjalnie ryzykowne. Może to oznaczać niechęć do zmian w sferze zawodowej, unikanie wyzwań, podróży, rozrywek czy próbowania czegokolwiek “nowego”. Zaburzenie osobowości unikającej może prowadzić do społecznej izolacji i subiektywnego poczucia znacznie obniżonej jakości życia.
Opisane powyżej kryteria rozpoznawania unikającego zaburzenia osobowości wyszczególnione zostały w “Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych”. W celu diagnozy zaburzeń osobowości czy innych zaburzeń psychicznych konieczna jest jednakże wizyta u specjalisty oraz specjalistyczny wywiad.
Jeśli odczuwasz cierpienie w związku ze swoim funkcjonowaniem, doświadczasz objawów zaburzeń psychicznych bądź borykasz się z wątpliwościami w tym obszarze – skonsultuj się z psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje psychologiczne, diagnostykę, konsultacje lekarskie, farmakoterapię oraz psychoterapię.