Zaburzenia osobowości to trwałe, nieprzystosowawcze wzorce ujawniające się w stosunku do samego siebie i innych. Wzorce te dotyczą myślenia, odczuwania, zachowania oraz postrzegania i interpretowania rzeczywistości. Wyrażają się często w niespójnym, nieadekwatnym stylu przeżywania, a także w zachowaniach utrudniających relacje z innymi ludźmi i codzienne funkcjonowanie. Większość zaburzeń osobowości prowadzi do przewlekłego, subiektywne odczuwanego cierpienia.
Według DSM‑V, czyli “Diagnostycznego i statystycznego podręcznika zaburzeń psychicznych” zaburzenia osobowości można podzielić na trzy grupy. Jedna z nich to zaburzenia osobowości typu B, czyli zaburzenia dramatyczno-niekonsekwentne. Wśród nich znajduje się zaburzenie osobowości borderline, czyli inaczej zaburzenie osobowości z pogranicza charakteryzujące się przede wszystkim niestabilnością w wielu obszarach: w emocjach, w relacjach interpersonalnych oraz w obrazie Ja (niestałość i niespójność tożsamości).
Objawy zaburzenia osobowości borderline to:
- Gorączkowe wysiłki uniknięcia rzeczywistego lub wyimaginowanego odrzucenia.
Osoby z rozpoznaniem ZOB (zaburzeń osobowości borderline) często mają trudności w tym, aby czuć się swobodnie we własnym towarzystwie. Bycie samotnym bądź “poczucie samotności” wywołuje intensywne uczucia interpretowane jako “porzucenie”. Osoby te reagują znacznym obniżeniem nastroju i złością na rzeczywiste lub wyimaginowane odrzucenie. Tym ostatnim może być poczucie opuszczenia w sytuacji, gdy ktoś np. spóźnia się czy zmienia plany. Tego typu i inne sytuacje mogą powodować uczucie intensywnego strachu lub złości czy też napędzać myślenie nacechowane skrajnymi emocjami, np. poczuciem jest się “złym” czy “niewartościowym”. To z kolei może prowadzić do impulsywności często przejawiającej się w działaniach autodestrukcyjnych. Poczucie odrzucenia dotyczy czasem nie tylko innych osób, ale również innych zewnętrznych źródeł opieki i wsparcia. Emocje związane z poczuciem opuszczenia prowadzą do szybkich i skrajnych zmian w samoocenie, zachowaniach, a także wyobrażeniach o sobie i świecie.
- Niestabilne i intensywne związki interpersonalne, charakteryzujące się wahaniami pomiędzy ekstremami idealizacji i dewaluacji.
Silne zaangażowanie w aktualny bądź miniony związek z inną osobą jest również cechą charakterystyczną osób z zaburzeniami osobowości borderline. Zaangażowanie to przejawia się w przeżywaniu skrajnych, często zmieniających się emocji względem bliskiej osoby oscylujących pomiędzy miłością i idealizacją a nienawiścią i skrajną dewaluacją. Idealizacja pojawia się najczęściej na początku związku i idzie w parze z dużym otwarciem wobec partnera relacji i potrzebą stałego bliskiego kontaktu. Z czasem, gdy relacja staje się mniej emocjonująca lub gdy partner przestaje być zaabsorbowany wyłącznie relacją, u osoby z ZOB może odezwać się poczucie odrzucenia wywołując stany “paniki”, złości czy intensywnego smutku.
- Zaburzenia tożsamości: wyraźnie i uporczywie niestabilny obraz samego siebie lub poczucia własnego Ja.
Dla osób z ZOB charakterystyczna jest również chwiejność obrazu Ja. Oznacza to, że samoocena i poczucie wartości tych osób mogą być niestabilne i mocno zależne od emocji. Niestabilność dotyczyć może również poglądów życiowych, celów krótko i długoterminowych, wartości moralnych, a nawet poczucia własnej orientacji seksualnej. Trudnosci w tej sferze mogą też chareryzować sie rozproszeniem, rozmyciem, poczuciem braku tożsamości i stąd wynikającą pustką oraz z tego powodu odszkszatłcaniem, dopasowywaniem sie do innych i skrajną chwiejnością postrzegania siebie. Trudności w relacjach wywołujące skrajne uczucia mogą też czasowo powodować u tych osób poczucie “jakby nie istniały”, co związane jest z silnym stresem i chwilową depersonalizacją czy derealizacją.
- Impulsywność w co najmniej dwóch sferach, które są potencjalnie autodestrukcyjne. Nawracające zachowania, gesty lub groźby samobójcze albo działania o charakterze samookaleczającym.
Impulsywność osób z ZOB może przejawiać się na dwa sposoby – poprzez działania ryzykowne czy lekkomyślne bądź poprzez zachowania autodestrukcyjne jak np.lekceważenie swojego zdrowia, nadużywanie alkoholu, narkotyków, seks bez zabezpieczeń czy seksualna agresja względem siebie, angażowanie się w sytuacje fizycznego zagrożenia, samookaleczanie, przejawianie tendencji samobójczych. Inne zachowania ryzykowne to np. hazard, rozrzutność, objadanie bądź głodzenie się. Tego typu zachowania mają na celu rozładowanie emocji związanych często z poczuciem odrzucenia i straty, mogą też służyć zyskaniu większej opieki ze strony innych. Samouszkadzanie bywa też związane z epizodami dysocjacyjnymi, kiedy to osoba chwilowo traci poczucie realności i rozpaczliwie pragnie je odzyskać.
- Niestabilność emocjonalna spowodowana wyraźnymi wahaniami nastroju.
Silna reaktywność na stres osób z ZOB sprawia, że zmiany nastroju są u tych osób częste i drastyczne. Krótkie okresy szczęścia i zadowolenia często przerywane są skrajnie odmiennymi emocjami złości, paniki, dysforii. Wahania emocjonalne pojawiają się najczęściej co kilka godzin, co odróżnia zaburzenia osobowości borderline od choroby dwubiegunowej, gdzie okresy depresji i manii trwają zazwyczaj kilka tygodni lub miesięcy.
- Chroniczne uczucie pustki.
Chroniczne poczucie pustki, nudy, braku nieokreślonego “czegoś” jest również cechą charakterystyczną osób z ZOB.
- Niestosowny, intensywny gniew lub trudności z kontrolowaniem gniewu (np. częste okazywanie humorów, stały gniew, powtarzające się bójki).
Reakcje złości często związane są z antycypacją porzucenia przez bliskie osoby czy z poczuciem zaniedbania. Nieadekwatny, intensywny gniew jest później często powodem do poczucia winy i wstydu.
Opisane powyżej kryteria rozpoznawania zaburzenia osobowości borderline wyszczególnione zostały w “Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych”. W celu diagnozy zaburzeń osobowości czy innych zaburzeń psychicznych konieczna jest jednakże wizyta u specjalisty oraz specjalistyczny wywiad.
Jeśli odczuwasz cierpienie w związku ze swoim funkcjonowaniem, doświadczasz objawów zaburzeń psychicznych bądź borykasz się z wątpliwościami w tym obszarze – skonsultuj się z psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje psychologiczne, diagnostykę, konsultacje lekarskie, farmakoterapię oraz psychoterapię.