Zaburzenia osobowości to trwałe, nieprzystosowawcze wzorce ujawniające się w stosunku do samego siebie i innych. Wzorce te dotyczą myślenia, odczuwania, zachowania oraz postrzegania i interpretowania rzeczywistości. Wyrażają się często w niespójnym, nieadekwatnym stylu przeżywania, a także w zachowaniach utrudniających relacje z innymi ludźmi i codzienne funkcjonowanie. Większość zaburzeń osobowości prowadzi do przewlekłego, subiektywne odczuwanego cierpienia. Według DSM‑V, czyli “Diagnostycznego i statystycznego podręcznika zaburzeń psychicznych” zaburzenia osobowości można podzielić na trzy grupy. Jedna z nich to zaburzenia osobowości typu C – zaburzenia obawowo-lękowe, wsród których znajduje się zależne zaburzenie osobowości charakteryzujące się nadmierną potrzebą opieki i wsparcia ze strony innych osób, awersją do stawiania wymagań osobom, od których jest się zależnym, a także nieumiejętnością brania odpowiedzialności za własne decyzje.
Charakterystyka zależnych zaburzeń osobowości (ZZO)
Pragnienie pewnej zależności od drugiej osoby jest naturalną konsekwencją przywiązania, jakie formuje się w bliskich relacjach międzyludzkich. Niezdrowa zależność przejawiana jest nieselektywnie, co oznacza, że nie jest dostosowana do sytuacji, kontekstu i nie podlega modyfikacji. Zależność od innych jest patologiczna, gdy zamienia się w strategię radzenia sobie z lękiem we wszystkich trudnych, stresogennych sytuacjach. O ile pragnienie wsparcia od bliskiej osoby i “wypłakania się” w jej towarzystwie w kryzysowym momencie naszego życia jest adaptacyjnym i zdrowym zachowaniem, to oczekiwanie wsparcia w każdej codziennej decyzji oraz poczucie niezdolności do samodzielnego funkcjonowania może być oznaką zaburzeń osobowości.
Wśród osób z zależnymi zaburzeniami osobowości ogromna potrzeba doznawania opieki ze strony innych (często jednej konkretnej osoby, np. małżonka bądź rodzica) wiąże się z lękiem przed opuszczeniem oraz separacją. Zachowania prezentujące uległość oraz niezdolność do autonomicznego funkcjonowania mają na celu wywołać u innych zachowania opiekuńcze oraz zachęcać otoczenie do przejęcia odpowiedzialności. Demonstrowanie trudności w podejmowaniu codziennych decyzji (np. nieumiejętność samodzielnego wyboru jedzenia czy ubrania), a także poważnych decyzji (np. gdzie mieszkać, jaką ścieżkę kariery wybrać, co robić w wolnym czasie) prowadzą do pasywności, bierności i oczekiwania pomocy od innej osoby w formie nieustannych porad i zapewnień o słuszności podejmowanych działań.
Osoby z zależnym zaburzeniem osobowości mogą mieć trudności w wyrażaniu złości czy niezgody względem osób, od których są zależne. Częstokroć są w stanie poświęcić własne potrzeby, aby zadowolić bliską osobę. Może to prowadzić do tolerowania nadużyć fizycznych czy psychicznych. Osoby z ZZO w strachu przed opuszczeniem, brakiem opieki czy aprobaty ze strony osoby, od której są zależne, mogą podejmować się działań, które są niebezpieczne czy skrajnie nieprzyjemne. Obawiając się niedostatecznego wsparcia mogą też w pewien sposób “udwać” mniej kompetentnych niż są w rzeczywistości.
Wizja samotnego życia dla osób z ZZO związana jest z poczuciem nieadekwatnego lęku i bezradności. Chwile samotności kojarzone są z dyskomfortem. Kończenie bliskiej relacji z “opiekunem” może wywołać kryzys psychiczny i zmusza do pilnych poszukiwań (czasami “na oślep”) kolejnego związku, który zapewni skrajną zależność.
Opisane powyżej kryteria zależnego zaburzenia osobowości wyszczególnione zostały w “Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych”. W celu diagnozy zaburzeń osobowości czy innych zaburzeń psychicznych konieczna jest jednakże wizyta u specjalisty oraz specjalistyczny wywiad.
Jeśli odczuwasz cierpienie w związku ze swoim funkcjonowaniem, doświadczasz objawów zaburzeń psychicznych bądź borykasz się z wątpliwościami w tym obszarze – skonsultuj się z psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje psychologiczne, diagnostykę, konsultacje lekarskie, farmakoterapię oraz psychoterapię.