Pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV‑2 wybuchła w roku 2019 w mieście Wuhan w Chinach, a w roku 2020 w marcu zanotowano już pierwsze zachorowania w Polsce. Następstwa społeczne, ekonomiczne i gospodarcze pandemii wywołały ogólnoświatowy kryzys. Recesja gospodarcza, szkodliwy wpływ sytuacji pandemicznej na turystykę, kulturę, ochronę zdrowia czy przestępczość nie wyczerpują jednak listy konsekwencji pandemii COVID-19. Po dwóch latach pandemii publikowanych jest coraz więcej wyników rzetelnych badań dotyczących wpływu ogólnoświatowej sytuacji na stan psychiczny populacji, która częstokroć musiała zmierzyć się z zupełną zmianą dotychczasowego życia. Dla wielu zmiana ta związana była z lękiem o zdrowie własne oraz innych członków rodziny, z izolacją czy utratą stabilności materialnej. Pogorszenie zdrowia psychicznego w wyniku pandemii dotknęło więcej osób niż sam wirus SARS CoV‑2. Ponadto, konsekwencje dla zdrowia psychicznego epidemii mogą trwać znacznie dłużej niż ona sama.
Wnioski z badań nad populacją polską dowodzą m.in., że w czasie pandemii COVID-19:
● Polacy w wieku młodszym niż 45 lat doświadczali więcej objawów lęku uogólnionego i depresji niż osoby starsze (Gambin i in., 2021)
● Polacy nie posiadający stabilności materialnej i ciągłości wynagrodzenia oraz osoby, które straciły pracę w wyniku pandemii doświadczali więcej objawów lęku uogólnionego i depresji (Gambin i in., 2021)
● Polaków, którzy doświadczyli kwarantanny bądź izolacji domowej charakteryzowało większe nasilenie objawów depresji (Gambin i in., 2021)
● więcej objawów lękowych doświadczały kobiety niż mężczyźni, osoby posiadające dzieci niż osoby bezdzietne, a także osoby chorujące przewlekle na choroby fizyczne (Malesza, Kaczmarek, 2021)
● więcej objawów lękowych doświadczyły także osoby przyjmujące więcej informacji na temat pandemii z różnych źródeł, a także osoby, które nie utrzymywały przekonania, iż własnym zachowaniem mogą wpłynąć na prawdopodobieństwo bycia zainfekowanym (Malesza, Kaczmarek, 2021)
● 1/3 młodzieży w wieku 13–17 lat oceniła swoje zadowolenie z życia jako niskie oraz przyznała, że ich stan psychiczny się pogorszył (złe samopoczucie raportowały częściej dziewczyny) (Pyżalski, 2021)
● wśród uczniów najwięcej objawów depresyjnych doświadczali uczniowie liceów (Gambin i
in., 2021)
● około 11% nastolatków raportowało przemoc domową (głównie psychiczną) i dotyczyło to częściej młodzieży zamieszkującej tereny wiejskie (Gambin i in., 2021)
● wzrost spożywania alkoholu został zarejestrowany wśród osób starszych, które przed pandemią były już czynne zawodowo i był większy niż w młodszej grupie osób studiujących, co można wiązać z faktem, iż osoby młode częściej spożywają alkohol w sytuacjach spotkań towarzyskich, które to w czasie pandemii były ograniczone (Bartoszek, Walkowiak, Bartoszek, Kardas, 2020)
● nie zaobserwowano różnicy w konsumpcji alkoholu pomiędzy kobietami a mężczyznami (Bartoszek, Walkowiak, Bartoszek, Kardas, 2020)
● osoby mieszkające samotnie doświadczyły wzrostu poczucia samotności i zmęczenia życiem
● dowiedziono również pogorszenia relacji interpersonalnych u Polaków; szczególnie duże pogorszenie funkcjonowania dotyczyło osób, które przed pandemią oceniały swoją satysfakcję z życia i nastrój bardzo wysoko (Gawrych, Cichoń, Kiejna, 2021)
● ogólnie około 60% badanych w 2021 Polaków deklarowało występowanie objawów zaburzeń psychicznych w natężeniu przekraczającym normy dla populacji ( Babicki, Szewczykowska, Malsalerz-Migas, 2021)
Jeśli niepokoją Cię Twoje reakcje emocjonalne bądź rozpoznajesz w sobie symptomy zaburzeń lękowych czy depresyjnych – skonsultuj się z psychiatrą, a w następnej kolejności z psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia przyjmują psychiatrzy lek.med. Kamil Gorczyca oraz dr n.med. Lech Popiołek, a także terapeuci – m.in. mgr Justyna Ziarkowska, mgr Natalia Czapnik-Kostanek.