Richard Davidson – amerykański psycholog, psychiatra i naukowiec, autor słynnej książki Życie emocjonalne mózgu – bestsellera The New York Times, zasłynął w świecie nauki badaniami struktury i aktywności mózgu w kontekście emocji oraz zaburzeń afektywnych takich jak depresja. Prywatnie zafascynowany był tematem medytacji, którą praktykował dziesiątki lat. Prace naukowe Davidsona przykuły uwagę Dalajlamy, prywatnie przyjaciela Davidsona, który postawił przed badaczem wyzwanie, zachęcając go do skupienia się w swojej pracy naukowej dla odmiany na pozytywnych emocjach doświadczanych na przykład przez mnichów w trakcie medytacji. Dalajlama zaprosił Davidsona do Dharamsali w Indiach i przekonał ośmiu swoich przyjaciół – doświadczonych w medytacji mnichów do wzięcia udziału w laboratoryjnych badaniach Davidsona. Od roku 2000 rozpoczęto badania zakrojone na szeroką skalę. Zbadano mózgi mistrzów medytacji zarówno świeckich jak i mnichów, mózgi osób zaczynających medytować oraz tych, którzy nigdy nie medytowali. Projekt trwał niemal 15 lat, a badania kliniczne przeprowadzane były głównie w Center for Investigating Healthy Minds w University of Wisconsin-Madison. Wyniki badań wstrząsnęły zarówno środowiskiem naukowym jak i opinią publiczną.
Neuroobrazowanie wykazało, że mózgi osób medytujących znacznie różnią się od innych. Wykazano związek pomiędzy doświadczeniem w praktyce medytacji a zdolnością do utrzymywania bardzo wysokiej aktywności mózgu przez dłuższy czas. Mimo to, u wszystkich osób medytujących, nawet tych początkujących (po 8‑tygodniowym kursie) zaobserwowano znaczny wzrost aktywności fal gamma. Podwyższona aktywność tych fal prowadzi do aktywacji przedniej, lewej części mózgu, która związana jest z odczuciem szczęścia oraz poprawą nastroju. Ponadto, mózgi zarówno osób doświadczonych w medytacji jak i nowicjuszów w porównaniu do osób niepraktykujących charakteryzowały się zmianami w aktywności obszarów limbicznych, czyli obszarów mózgu odpowiedzialnych za emocje. Zauważono znacznie mniejszą aktywność ciała migdałowatego – struktury odgrywającej główną rolę w reakcjach lękowych oraz zwiększenie aktywności obszarów takich jak przyśrodkowa kora oczodołowo-czołowa czy pole brzuszne nakrywki (obszary mające związek z poczuciem przynależności, odczuciem miłości).
Czym jest medytacja i jak zacząć medytować?
Zaczynając praktykowanie medytacji, warto zapoznać się ze sprawdzonymi, profesjonalnymi programami medytacji. Jednym z nich jest program MBSR Johna Kabat Zinna.
John Kabat Zinn opracował program MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), czyli program medyczny “Redukcja Stresu Oparta na Uważności”. Efektywność programu została potwierdzona badaniami klinicznymi. Metoda ta dedykowana jest dla osób doświadczających cierpienia psychicznego (związanego między innymi ze stanami depresyjnymi, lękowymi, bezsennością, stresem czy napadami paniki), a także dla osób cierpiących na choroby fizyczne takie jak np.choroby skóry, bóle głowy czy inne dolegliwości mające podłoże psychiczne. Potwierdzono również skuteczność programu w radzeniu sobie z chronicznym bólem oraz chorobami przewlekłymi.
Program MBSR opiera się na praktyce medytacji uważności (mindfullness). John Kabat Zinn definiuje mindfullness jako uważność czy świadomość, która wyłania się dzięki zwracaniu uwagi na dany moment w sposób celowy i nieosądzający a także jako utrzymywanie świadomości myśli, uczuć, wrażeń cielesnych i otoczenia z chwili na chwilę w łagodny i akceptujący sposób. Medytacja mindfullness wywodzi się z religii i filozofii buddyjskiej, lecz obecnie funkcjonuje jako praktyka świecka i dedykowana jest dla osób o dowolnych przekonaniach czy wierzeniach. Medytacja nie jest formą rytuału religijnego, nie jest też relaksacją. To pewnego rodzaju trening świadomości czy też technika “obcowania z rzeczywistością” w sposób bezpośredni, uważny, nieosądzający. Kurs MBSR trwa 8 tygodni i nauczany jest w placówkach medycznych, oświatowych, w więzieniach, a także ośrodkach pracy ze względu na potwierdzoną naukowo skuteczność.
Jeśli niepokoją Cię Twoje reakcje emocjonalne bądź borykasz się nasilonym lękiem, smutkiem czy nadmiernym stresem – w pierwszej kolejności skonsultuj się z profesjonalistą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia specjalistami w tej dziedzinie są: psychiatra lek.med. Kamil Gorczyca oraz psychoterapeuci – między innymi mgr Natalia Czapnik-Kostanek, mgr Justyna Kaźmierczak.