Wsparcie psychologiczne dla osób ze społeczności LGB, czyli gejów, lesbijek oraz osób biseksualnych, staje się coraz bardziej dostępne. W związku z tym warto nakreślić na czym polega taki rodzaj pomocy. Specjaliści w swojej praktyce powinni kierować się tymi samymi zasadami etyki psychologicznej wobec wszystkich swoich pacjentów, w tym również osób nieheteronormatywnych. Wartością nadrzędną w pracy psychologa jest troska o dobro pacjenta, która polega m. in. na okazywaniu szacunku wobec jego orientacji seksualnej. W tym artykule wyjaśnimy na czym koncentruje się wsparcie psychologiczne osób LGB w gabinecie.
1. PODSTAWOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
Na samym początku należy podkreślić, iż osoby LGB zgłaszają się do specjalistów z różnorodnymi problemami i kwestiami do skonsultowania, niekoniecznie związanymi z ich orientacją seksualną. Osoba specjalizująca się w pomocy psychologicznej nie powinna dostrzegać ich źródła jedynie w orientacji homo- lub biseksualnej pacjenta. Psycholog czy psychoterapeuta w takiej sytuacji ma za zadanie skupić się na pomocy pacjentowi z konkretnym zaburzeniem czy trudnościami. Pacjent LGB zgłaszając się do gabinetu z problemami niedotyczącymi jego seksualności poczuje się komfortowo gdy spotka się z otwartością na ważne kwestie w jego życiu takie jak relacje intymne, relacje z rodziną, orientacja homo- lub biseksualna czy wartości i plany życiowe. Podejście specjalisty bez nastawienia heteonormatywnego może przyczynić się do stworzenia szczerej i owocnej relacji terapeutycznej.
2. SZACUNEK WOBEC ORIENTACJI SEKSUALNEJ PACJENTA
W trakcie konsultacji psychologicznej lub w procesie psychoterapeutycznym specjalista nie powinien kierować w stronę pacjentów uwag oceniających orientację seksualną lub sugerujących jej zmianę. Specjalista zajmujący się wsparciem psychologicznym powinien być świadomy własnych negatywnych przekonań i odczuć odnoszących się do orientacji nieheteronormatywnej i jeśli takowe przejawia, powinien wykazać się uczciwością wobec pacjenta i skierować go do innego specjalisty. Orientacja seksualna jest wrodzonym elementem ludzkiej seksualności, więc w procesie wsparcia osób LGB nie znajdą zastosowania terapie konwersyjne, czyli takie, które są nastawione na jej zmianę ani żadne inne praktyki, traktujące orientację jak zaburzenie, wymagajace leczenia. Zaleca się natomiast wdrażanie terapii afirmującej, czyli takiej, która jest nastawiona na towarzyszenie w procesie samoakceptacji oraz pomoc w trudnych momentach związanych przede wszystkim z doświadczaniem stresu mniejszościowego oraz z ujawnieniem swojej orientacji seksualnej.
3. WSPARCIE W ODKRYWANIU I ROZUMIENIU ORIENTACJI
Do gabinetu psychologa lub seksuologa często zgłaszają się osoby, które czują się zagubione, zaniepokojone i potrzebują pomocy w określeniu tego, kim są. Potrzebują wsparcia w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące własnej seksualności, wyboru partnera życiowego, poczucia bezpiecznego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Specjalista w takiej sytuacji może pomóc pacjentowi zmniejszyć poczucie lęku, które często przysłania samopoznanie i wspólnie z pacjentem zbudować bezpieczną przestrzeń, umożliwiającą stopniowy proces odkrywania swoich preferencji. Jednocześnie nie powinien nakierowywać do konkretnego wyboru i sugerować posiadania określonej orientacji. Określanie orientacji seksualnej może stać się etapem długich rozważań oraz wątpliwości, co specjalista na pierwszych spotkaniach powinien uświadomić pacjentowi i zarazem sam wykazać się cierpliwą postawą.
4. STRES MNIEJSZOŚCIOWY
Stres mniejszościowy to rodzaj stresu dotyczący osób z mniejszości społecznych, do których należą również osoby LGB, wynikający z usytuowania jednostki czy grupy w społeczeństwie. Osoby ze społeczności LGB, zazwyczaj opisywanej jako grupa sprzeczna z obowiązującymi normami, doświadczają stygmatyzacji, która jest kategoryzowaniem oraz przypisywaniem konkretnych cech osobom lub grupom społecznym, co może prowadzić do aktów przemocy czy dyskryminacji. Taka sytuacja społeczna osób nieheteronormatywnych może powodować stałe zmagania się ze stresem mniejszościowym, który charakteryzuje się dodatkowym obciążeniem psychicznym oraz napięciem. Model stresu mniejszościowego podkreśla jego unikatowość (dotyczy osób należących do mniejszości społecznych), chroniczność (wynikająca ze stałości postaw społecznych wobec grup mniejszościowych) oraz społeczne uwarunkowanie (w procesie powstawania stresu mniejszościowego istotną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne) .
Jednym z głównych powodów, przez które osoby LGB zmagają się ze stresem mniejszościowym, jest życie w heteronormatywnej społeczności. Heteronormatywność nie musi od razu oznaczać homo lub bifobii, czyli negatywnych lub wrogich postaw wobec osób nieheteronormatywnych. Zawsze jednak oznacza życie w otoczeniu, w którym istnieją wzorce, normy, modele i zasady odnoszące się do heteroseksualnej większości, stawiające znak równości pomiędzy mniejszością a odmiennością .
Osoba, która zmaga się ze stresem mniejszościowym nieustannie wykorzystuje swoje zasoby emocjonalne będąc w przewlekłym stanie podniesionego napięcia i kontroli, a czasem nawet w oczekiwaniu na dyskryminację czy atak. Taki stan braku poczucia bezpieczeństwa naraża jednostkę na szybsze wyczerpanie emocjonalne, poczucie bezwartościowości i niskiej samooceny. Może również doprowadzić do rozwinięcia się zaburzeń depresyjnych i lękowych, pojawiających się w wyniku doświadczania trudnej sytuacji życiowej a nie wynikających z samego faktu posiadania określonej orientacji seksualnej.
Rolą specjalisty może być towarzyszenie pacjentowi w rozwijaniu zdrowszej samooceny oraz budowaniu wspierających relacji z ludźmi, co może być pomocne w momentach styczności z aktami prześladowania oraz szukanie wspólnie z pacjentem rozwiązań, w jaki sposób może sobie z nimi lepiej radzić.
5. COMING OUT
Jednym z najtrudniejszych i zarazem bardzo istotnych wydarzeń w życiu osoby LGB jest ujawnienie swojej orientacji seksualnej przed bliskimi i społeczeństwem, co powszechnie nosi nazwę coming-outu. W związku z przynależnością do mniejszości społecznej i brakiem tolerancji w wielu grupach, ujawnienie orientacji wiąże się zazwyczaj z trudnym procesem emocjonalnym, pełnym niepewności i lęku. Pacjent LGB często odczuwa silną potrzebę ujawnienia swojej orientacji z powodu stałego utrzymywania jej w tajemnicy, ciągłej kontroli swojego zachowania i bycia zmuszonym do okłamywania czy milczenia przy pytaniach o swoje życie prywatne. Ujawnienie się zazwyczaj przebiega w kilku etapach. Można wyróżnić trzy główne – faza osobista, faza prywatna oraz faza publiczna. W trakcie pierwszej fazy pacjent poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące swojej orientacji oraz doświadcza wewnętrznego procesu akceptacji, a czasem nawet uwolnienia się od wewnętrznej homofobii. Faza prywatna jest procesem odkrywania orientacji seksualnej przed wybranymi, często najbliższymi osobami a czasem również przy ich pomocy i wsparciu. Ostatnim etapem coming-outu jest ujawnienie w przestrzeni publicznej. Specjalista powinien potrafić rozeznać się, na jakim etapie zgłasza się pacjent, dzięki czemu będzie mógł adekwatniej dostosować pomoc do jego potrzeb, dając przestrzeń do wspolnych refleksji nad sposobem przejścia przez coming out oraz decyzji, przed kim będzie go dokonywać. Ostatecznie to pacjent czuje najlepiej, do jakiego stopnia chciałby dokonać coming-outu. Specjalista powinien uszanować taką decyzje, biorac pod uwagę fakt, że pacjent może spotkać się z negatywnymi reakcjami np. od osób bliskich czy w miejscu pracy, oraz uwzględniając w tej decyzji indywidualną siłę i odporność emocjonalną pacjenta na stres oraz jego aktualną sytuację życiową. Zadaniem specjalisty jest pomoc pacjentowi w zrozumieniu oraz regulowaniu emocji, które towarzyszą mu przez cały ten proces.
6. ZWIĄZKI OSÓB LGB
Osoby homo- i biseksualne, podobnie jak heteroseksualne, tworzą trwałe i satysfakcjonujące związki. Muszą one jednak zmagać się z innego rodzaju trudnościami, z których najczęstszymi są społeczny ostracyzm oraz brak możliwości prawnego uregulowania związków partnerskich lub małżeńskich. W związku z tym pośród par jednopłciowych dość powszechnym problemem stają się znaczace roznice partnerów w zakresie etapu ujawniania swojej orientacji. W takiej sytuacji często jedna z osób jest we wcześniejszej fazie coming-outu niż druga, co może powodować napięcia związane z utrzymywaniem związku w tajemnicy. Innym zgłaszanym problemem jest trudność z podziałem ról. O ile w związkach heteroseksualnych taki schemat jest odgórnie narzucony kulturowo, do którego osoby w związkach mogą, lecz nie muszą się wspólnie dostosować, tak w kwestii związków jednopłciowych nie istnieje żaden model. Na skutek tego partnerki oraz partnerzy stają przed zadaniem określenia swoich ról oraz wartości w związku.
Do gabinetu psychologa zgłaszają się również osoby będące w wieloletnich związkach partnerskich lub małżeńskich z osobą przeciwnej płci, które przez długi czas ukrywały bądź odkrywały swoją orientację homoseksualną lub biseksualną. Pacjenci często proszą o wsparcie w takiej sytuacji, ponieważ dotyka ich wiele dylematów dotyczących przyszłości aktualnego związku i dalszego życia.
Innym kłopotliwym tematem zgłaszanym przez pary osób LGB są powszechne społecznie stereotypy, które mogą negatywnie wpływać na rozwój oraz stabilność związku. Dotyczy to często osób biseksualnych, które z powodu stereotypu dotyczącego ich niestałości emocjonalnej oraz występującego lęku przed odrzuceniem, ukrywają swoją orientację i ujawniają się w zależności od ukierunkowania związku jako osoba heteroseksualna lub homoseksualna. Dodatkowo niektóre osoby LGB czują się społecznie odpowiedzialne za podtrzymanie stereotypów i w obawie przed ich potwierdzeniem trwają w niesatysfakcjonujących związkach, aby nie powielać opinii na temat nietrwałości związków jednopłciowych. W takich sytuacjach specjalista może pracować z pacjentem nad budowaniem poczucia własnej wartości oraz kształtowaniem sposobów radzenia sobie z występującymi stereotypami i uprzedzeniami. Warto również zaznaczyć, iż pacjenci w związkach jednopłciowych zgłaszają się do specjalistów z kwestiami, które dotyczą także par heteroseksualnych takie jak problemy z codzienną komunikacją, kryzysy w relacji, zrozumienie wzajemnych emocji czy dylematy związane z kontaktami seksualnymi.
7. JĘZYK I POSZERZANIE KOMPETENCJI
Stosowanie odpowiednich sformułowań i słownictwa wobec osób LGB buduje poczucie wzajemnego szacunku i bezpieczeństwa, co przekłada się na bardziej efektywny przebieg prowadzonej terapii. Dlatego bardzo ważne jest, aby specjaliści w swoich gabinetach budowali w sobie świadomość własnych ograniczeń, uprzedzeń i byli szczególnie uważni na stosowany język. Specjaliści z zakresu psychologii, psychoterapii czy seksuologii, decydujący się na pracę z osobami nieheteronormatywni, powinni regularnie uczęszczać na szkolenia oraz sięgać po odpowiednią literaturę.
Nieświadomość problemów, z jakimi borykać się mogą osoby LGB oraz brak wiedzy o profesjonalnych sposobach wsparcia, uniemożliwia pacjentowi uzyskanie należytej pomocy, a może nawet nasilić jego trudności. Specjaliści zobowiązani są ponadto do regularnego monitorowania swojej pracy, oraz do uczciwej oceny swoich kompetencji i możliwości. Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego lub borykasz się z wątpliwościami w obszarze swojej seksualności – skonsultuj się z psychologiem, seksuologiem lub psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje psychologiczne, konsultacje lekarskie, farmakoterapię oraz psychoterapię. Pracą w tej dziedzinie zajmują się m.in. Magdalena Krzak, Marcin Grabowski, Dorota Baran, Klaudia Biśta.