O trudnościach związanych z seksualnością mówi się coraz odważniej, coraz częściej też pojawia się chęć zrozumienia swoich niepokojów i wątpliwości. Jednak wizyta u specjalisty i poruszanie kwestii intymnych nadal może wiązać się ze skrępowaniem, obawą przed negatywną oceną, czy poczuciem winy. Aby zminimalizować lęk oraz ułatwić przygotowanie do konsultacji, przygotowaliśmy artykuł, który odpowiada na pytania z czym może wiązać się wizyta u seksuologa, jakie tematy warto poruszyć, a także w jakim zakresie konsultacje seksuologiczne mogą być pomocne.
KOMPETENCJE SEKSUOLOGA
Przed wyborem specjalisty, z którym chcielibyśmy omówić kwestie związane z seksualnością, warto wiedzieć, kim jest seksuolog oraz jakie kompetencje powinien posiadać. Osoba udzielająca pomocy seksuologicznej musi posiadać wykształcenie z zakresu medycyny, psychologii lub kierunków pokrewnych oraz ukończyć dodatkowe studia seksuologiczne, a dane o wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym powinny być łatwo dostępne dla zainteresowanych (np. opisane na stronie internetowej). Co więcej, seksuolodzy powinni stale uzupełniać swoją wiedzę, uczestnicząc w superwizjach, szkoleniach czy konferencjach. Osobę prowadzącą konsultacje powinna cechować sprawność w poruszaniu się po tematach seksuologicznych oraz klarowność własnej postawy wobec seksualności. Seksuolodzy powinni charakteryzować się bogatą wiedzą oraz dobrą znajomością terminologii z dziedziny psychologii i seksuologii.
SPOSÓB PRZEPROWADZENIA KONSULTACJI SEKSUOLOGICZNEJ
Konsultacje seksuologiczne powinny odbywać się w atmosferze zrozumienia, spokoju i nieoceniania. Większość osób może doświadczać trudności przy omawianiu tematów seksuologicznych, a dla wielu z nich takie spotkanie może być pierwszą okazją do dzielenia się intymnymi doświadczeniami. Dlatego specjalista powinien wykazać się cierpliwością oraz powstrzymać się od osądu. Niewskazany jest nacisk na pacjenta w celu wydobycia informacji, ponieważ narusza to jego granice i może niekorzystnie wpłynąć na dalszy przebieg leczenia. Ważny jest również język, jakim posługuje się seksuolog. Sformułowania i zwroty związane z budową narządów płciowych lub aktywnością seksualną mogą być pacjentom nieznane. Specjalista powinien upewnić się, czy pacjent jest zaznajomiony z terminologią, a w razie niepełnej wiedzy wyjaśnić niezrozumiałe kwestie. Konsultacja powinna odbyć się stacjonarnie (ewentualnie w uzasadnionych sytuacjach online) przez jedną osobę w gabinecie, aby zapewnić pacjentom bezpieczną przestrzeń i odpowiednie warunki do rozmowy. W jej trakcie można podzielić się swoimi trudnościami oraz doświadczeniami. Na podstawie zgłoszonego problemu specjalista przeprowadza wywiad, który umożliwia przeprowadzenie diagnostyki oraz zaproponowanie odpowiedniej formy pomocy.
WYWIAD SEKSUOLOGICZNY
Podczas pierwszej wizyty najważniejszym etapem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Dzięki niemu seksuolog może dokładnie poznać sytuację osoby zgłaszającej się po pomoc oraz określić jego cierpienie psychiczne. Specjalista rozpoczyna konsultację od zapoznania się ze zgłoszonym problemem oraz podstawowymi danymi pacjenta, takimi jak wiek, zawód, stan cywilny czy relacje rodzinne. Przebieg wywiadu uzależniony jest od typu trudności, z jakimi zmaga się pacjent. W przypadku zgłoszenia dolegliwości wskazujących na występowanie trudności seksualnych, seksuolog na podstawie obowiązujących klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych dopytuje o informacje, niezbędne do potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy. Aktualna ocena życia seksualnego to obszar, który warto zbadać niezależnie od powodu konsultacji. Pytania mogą dotyczyć oceny popędu i podniecenia seksualnego, stanu zdrowia seksualnego (pacjenta oraz partnera/ki), zainteresowania i preferencji seksualnych czy cenionych czynności seksualnych. Ważnym elementem wywiadu seksuologicznego jest również sprawdzenie przebiegu okresu dojrzewania, czyli odczuć związanych ze zmianami biologicznymi w ciele, wspomnień z kontaktów rówieśniczych, pierwszych doświadczeń z aktywności seksualnych, formy i postawy wobec masturbacji oraz jakość przekazywanej edukacji seksualnej przez rodziców lub szkołę. W trakcie wizyty pojawić się mogą również pytania dotyczące okresu dzieciństwa – wychowania, środowiska rodzinnego czy wspomnień dotyczących seksualności (np. zabawy seksualne, eksploracja ciała, zapamiętane sceny seksualne). Niewątpliwie na życie seksualne wpływa również jakość relacji małżeńskiej lub partnerskiej, co również może być częścią rozmowy. Wśród innych istotnych informacji, które mogą być związane z dolegliwościami seksualnymi, należy wyróżnić przede wszystkim przebyte choroby lub zaburzenia psychiczne, przyjmowane leki oraz występujące nałogi.
CELE KONSULTACJI SEKSUOLOGICZNEJ
Po zebraniu obszernego wywiadu seksuologicznego, rolą specjalisty jest postawienie wstępnej diagnozy. W zależności od stwierdzonego problemu, seksuolog udziela porad psychoedukacyjnych, rozpoczyna terapię seksuologiczną lub określa dalsze zalecenia. Niekiedy w celu uzupełnienia diagnostyki wskazane jest wykonanie badania osobowości za pomocą testów psychologicznych lub wypełnienie kwestionariuszy dotyczących życia seksualnego. Wizyta może zakończyć się na jednym spotkaniu, które będzie obejmowało w dużej mierze treści psychoedukacyjne (np. rozwiewanie wątpliwości dotyczących podejmowanych działań seksualnych lub poradnictwo z zakresu metod poprawy jakości kontaktów seksualnych). W przypadku stwierdzenia poważniejszych trudności, kontakt z seksuologiem może trwać od kilku do kilkunastu spotkań, w trakcie których specjalista zleca wykonanie zadań, udziela wsparcia oraz obserwuje rezultaty wprowadzonych zmian. W sytuacji, gdy trudności seksuologiczne wiążą się z trudnościami psychologicznymi, może zostać zalecona psychoterapia, uwzględniająca pracę zarówno nad seksualnością, jak i obszarami psychicznymi.
Praca z zaburzeniami lub dolegliwościami seksualnymi często wymaga współpracy wielu specjalistów z różnych obszarów zdrowia – psychiatrów, ginekologów, urologów, neurologów, psychoterapeutów czy urofizjoterapeutów. W wielu przypadkach osoba wykonująca konsultację seksuologiczną może zalecić wizytę u wymienionych osób w celu uzupełnienia diagnostyki oraz pracy nad innymi obszarami wpływającymi na sprawność seksualną. Gdy zgłaszana trudność wykracza poza sferę seksualności i dotyczy innych obszarów życia, osoba prowadząca powinna udzielić wsparcia psychologicznego, zaproponować konsultację psychiatryczną lub psychoterapię.
Zarówno w przypadku niewielkich wątpliwości dotyczących sfery seksualnej, jak i długotrwałych dolegliwości zalecana jest wizyta u seksuologa. W naszym Centrum Medycznym Empatia doświadczony zespół specjalistek i specjalistów prowadzi konsultacje seksuologiczne. Pracą w tym obszarze zajmują się między innymi: Kamila Mikołajewska, Justyna Oszańca-Czado, Sylwia Szydłowska-Cyganek, Marcin Grabowski, Dorota Otwinowska.