Psychoterapia problemów seksualnych par
Obok indywidualnego wsparcia seksuologicznego istnieje również pomoc z zakresu seksuologii oraz psychoterapii dla par. Celem takiego wsparcia jest rozwiązanie pojawiających się trudności w relacji, umocnienie pary w zakresie emocjonalności, zaufania lub komunikacji czy leczenie dysfunkcji seksualnych. Po pomoc psychologiczną mogą się zgłosić zarówno pary w głębokim kryzysie, jak i takie które posiadają wątpliwości w jednym obszarze. Najczęściej zgłaszającymi się do gabinetu specjalisty pary to te doświadczające dysfunkcji seksualnych, po doświadczeniu zdrady, pary z niepłodnością, pary po poronieniu lub pary jednopłciowe. Przed rozpoczęciem udzielania wsparcia w układzie partnerskim, para powinna zgłosić się wspólnie oraz posiadać podobną motywację do rozpoczęcia leczenia. W pracy z parami w gabinecie seksuologicznym istnieją różne sposoby pomocy: wizyta konsultacyjna, terapia seksuologiczna i psychoterapia par. W niniejszym artykule zostanie krótko objaśniona każda z powyższych form pomocy.
Konsultacja seksuologiczna
Konsultacje seksuologiczne dla par dają możliwość kontaktu ze specjalistą i wyjaśnienia niejasnych dla nich kwestii. Pary mogą udać się po poradnictwo w celu skonsultowania swoich obaw czy trudności, które pojawiają się na co dzień w ich relacji. Dotyczyć one mogą zarówno problemów w sferze komunikacji lub zaufania, jak i kwestii związanych z seksualnością. Taka forma udzielenia wsparcia najczęściej obejmuje doraźne poradnictwo oraz skupia się na udzieleniu informacji psychoedukacyjnych. Spotkanie ze specjalistą skupia się wokół zgłaszanej trudności i udzielone zostają wskazówki oraz porady dotyczące dalszych działań. Najczęstszym powodem wizyt par są niezgodne oczekiwania wobec sfery seksualnej pary czy wątpliwości co jest normą, a co dysfunkcją. Osoby w związkach poszukujące wsparcia z powodu ubogiej wiedzy z zakresu seksualności, braku doświadczenia seksualnego czy posiadania różnych oczekiwań wobec siebie nawzajem mogą skorzystać z konsultacji seksuologicznej.
Terapia seksuologiczna
Kolejną formą wsparcia par w gabinecie seksuologa jest terapia seksuologiczna. Taka pomoc zalecana jest dla par, które wymagają dłuższego wsparcia w leczeniu trudności lub zaburzeń seksualnych. Specjalista podczas terapii koncentruje się w głównej mierze na problemach seksuologicznych. Przed rozpoczęciem leczenia seksuolog powinien przeprowadzić z parą szczegółowy wywiad seksuologiczny. Dotyczy on poznania perspektywy obu partnerów w celu wytworzenia wstępnych hipotez, niezbędnych aby zaplanować dalsze działania. Wywiad składa się z pytań dotyczących podstawowych danych, motywacji poszukiwania wsparcia, codziennego funkcjonowania związku, aspektów seksualnych takich jak stan zdrowia, przyjmowane leki czy używana antykoncepcja, a także wzorców seksualności przekazanych przez rodzinę oraz jej wpływu na sytuację pary. Specjalista powinien zapytać również o historię poznania się pary, początkowe przekonania na swój temat oraz przebieg związku do aktualnego stanu. Po zebraniu informacji oraz przekazaniu wstępnych hipotez dotyczących dysfunkcji seksualnych pary, praca w takim układzie polega na stosowaniu się do zaleceń oraz treści psychoedukacyjnych, które są kluczowe dla poprawnego przebiegu terapii. W trakcie trwania procesu specjalista zleca parze różnego rodzaju ćwiczenia seksuologiczne, które para powinna wykonywać w bezpiecznych dla siebie warunkach, pomiędzy sesjami terapeutycznymi. Ćwiczenia powinny być dopasowane do stylu życia, możliwości oraz preferencji pary na podstawie przeprowadzonej rozmowy w trakcie pierwszych spotkań. Para może mieć wpływ na wybór ćwiczeń, aby obie osoby czuły się komfortowo. Kolejne spotkania ze specjalistą skupiają się na omówieniu zadanych ćwiczeń, trudności jakie pojawiły się w trakcie ich wykonywania oraz rozmowie dotyczącej pojawiających się na bieżąco wątpliwości. Dodatkowym wzmocnieniem w terapii może być wdrożenie treningów relaksacyjnych czy ćwiczeń psychologicznych usprawniających komunikację oraz budujących więź. Może to pozytywnie wpłynąć na odbudowanie pożądania u partnerów i przynieść szybsze rezultaty we wspólnej pracy nad trudnościami seksualnymi. Skuteczność działania terapii seksuologicznej w dużej mierze uzależnione jest od motywacji pary oraz staranności w wykonywaniu zadanych przez terapeutę ćwiczeń. Aby para mogła podjąć się leczenia w terapii seksuologicznej istotne jest aby na co dzień prawidłowo funkcjonowała w różnych sytuacjach życiowych, potrafiła wyrażać wobec siebie pozytywne emocje oraz uczucia, a ich głównym celem jest chęć poprawy jakości życia seksualnego.
Psychoterapia par
Ostatnim sposobem udzielania wsparcia parom jest psychoterapia. Rozpoczęcie procesu terapeutycznego zalecane jest parom, które przeżywają kryzys nie tylko w aspektach seksualnych, ale na wielu płaszczyznach. Gdy specjalista w trakcie pierwszego spotkania obserwuje wiele negatywnych emocji, kłótliwość pary czy wpływ rodzin pochodzenia na dysfunkcyjne funkcjonowanie pary, zaleca podjęcie długoterminowej psychoterapii. W trakcie sesji psychoterapeuta porusza kwestie nie tylko związane z dysfunkcjami seksualnymi, ale także bada szerszy kontekst funkcjonowania pary. Psychoterapia par jest procesem długoterminowym, który nastawiony jest na większą ilość oraz częstotliwość spotkań niż terapia seksuologiczna. Sesje odbywają się regularnie, a praca polega na analizowaniu trudności pary w różnych obszarach funkcjonowania. Celem takiego procesu jest odbudowanie funkcjonowania w parze. Głównymi tematami pracy w psychoterapii par są: zapoznanie z cechami osobowości partnera, analiza konfliktów, spostrzeganie różnic między sobą, praca nad komunikacją, omówienie relacji rodzinnych, odbudowanie bliskości, rozmowa o potrzebach seksualnych czy poznanie oczekiwań wobec związku. Podejmując się psychoterapii w układzie partnerskim para może dokonać wyboru podejścia psychoterapeutycznego, w jakim chciałaby pracować. Najpopularniejszymi nurtami w pracy psychoterpaeutycznej par są podejścia psychodynamiczne, systemowe, poznawczo-behawioralne, gestalt czy terapia skoncentrowana na emocjach (EFT).
Jeśli jako para potrzebujecie wsparcia seksuologicznego lub rozpoczęcia psychoterapii – skonsultujcie się z seksuologiem lub psychoterapeutą. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje oraz terapię seksuologiczne, a także psychoterapię par. Pracą w tym obszarze zajmują się m.in. : Magdalena Krzak, Dorota Baran, Kamila Mikołajewska, Karolina Kwiatkowska, Marcin Grabowski, Sylwia Szydłowska-Cyganek.