Na początku warto zwrócić uwagę na fakt, że seksuologiem może być lekarz medycyny lub psycholog/psychoterapeuta. Trudności doświadczane przez pacjenta powinny determinować jego wybór specjalisty. Do seksuologa-lekarza warto zgłosić się, gdy doświadczamy problemów seksualnych o podłożu fizjologicznym, innymi słowy – problemów ze zdrowiem fizycznym. Do tej kategorii zaliczyć można infekcje intymne, powikłania pooperacyjne, nieprawidłową budowę anatomiczną organów płciowych, choroby krążenia, zaburzenia neurologiczne czy hormonalne. Lekarz-seksuolog może skierować na badania diagnostyczne (np. na badania hormonalne), może też skierować do innego specjalisty-lekarza, a także rozpocząć farmakoterapię. Wiele problemów seksualnych takich jak zaburzenia erekcji (np. erekcja niepełna), zaburzenia podniecenia (np. suchość pochwy), zaburzenia popędu seksualnego czy ból podczas stosunku mogą mieć podłoże biologiczne. Częstokroć te i inne problemy seksualne nie wynikają jednak z dysfunkcji ciała, a ich źródło kryje się w psychice – w negatywnych emocjach przeżywanych względem partnera, relacji partnerskiej lub względem samego stosunku, a także w utrwalonych na przestrzeni lat nawykach i przywiązaniach czy też w relacji z własnym ciałem. Zdarza się też, że problemy wynikają ze stresu, który z kolei może być skutkiem niepełnej czy zniekształconej stereotypami wiedzy na temat “norm” seksualności. W tym przypadku korzystniejsze może być udanie się do psychologa-seksuologa. Ten specjalista jest też wykwalifikowany w pomocy osobom borykającym się z wątpliwościami dotyczącymi orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, a także osobom, które obawiają się pierwszego stosunku czy też mają poczucie, że ich problemy z seksem czy seksualnością mają podłoże mieszane (zarówno fizjologiczne jak i psychiczne). Psychologseksuolog często jest w stanie rozpoznać, z czego wynikają trudności i może zalecić dodatkową diagnostykę u lekarza medycyny. Psycholog-seksuolog nie wykonuje badania ciała czy narządów płciowych, a wizyty polegają w głównej mierze na rozmowie – diagnostyce, psychoedukacji, a w niektórych przypadkach na dłuższej terapii.
Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa-psychologa?
Na pierwszej wizycie seksuolog-psycholog będzie starał się zebrać jak najobszerniejszy wywiad. Oznacza to, że prawdopodobnie poprosi o szczegółowy opis objawów, problemów związanych z seksualnością czy o opis wątpliwości w tym obszarze. Pytania mogą dotyczyć również zdrowia fizycznego, aby ustalić podłoże trudności. Seksuolog niebędący lekarzem medycyny nie będzie przeprowadzał badania ciała, może jednak przeprowadzić badanie psychologiczne wykorzystując np. testy psychologiczne bądź inne narzędzia. Istnieje możliwość, że pojawią się także pytania o:
● inicjację seksualną (pierwszy stosunek)
● częstość stosunków płciowych oraz masturbacji
● fantazje seksualne
● doświadczenia seksualne
● doświadczenia w relacjach intymnych (partnerskich)
● przekonania dotyczące seksu
● orientację seksualną
● poczucie tożsamości płciowej
Warto pamiętać, że seksuolog – psycholog/psychoterapeuta jest specjalistą w dziedzinie kontaktu interpersonalnego, a jego zadaniem jest tworzenie atmosfery otwartości i bezpieczeństwa, dlatego też nie należy obawiać się rozmowy na intymne tematy.
Jeśli odczuwasz cierpienie w związku z problemami seksualnymi, borykasz się z wątpliwościami w tym obszarze bądź z obniżoną satysfakcją seksualną – skonsultuj się z seksuologiem. W naszym Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia doświadczony zespół specjalistów prowadzi konsultacje seksuologiczne, diagnostykę, konsultacje lekarskie, farmakoterapię, terapię seksuologiczną, oraz całościową psychoterapię obejmującą aspekty seksuologiczne i psychologiczne. Specjalistą lekarzem medycyny oraz seksuologiem jest w naszym Centrum lek.med. Kamil Gorczyca. Seksuolodzy–psychoterapeuci w naszym Centrum to m.in. mgr Magdalena Krzak, mgr Dorota Baran, mgr Kamila Mikołajewska, mgr Dorota Otwinowska.